Támogatott tartalom!
A kerítésépítés nem csupán esztétikai kérdés, hanem komoly jogi és műszaki előírásoknak kell megfelelni az építés során. Az OTÉK (Országos Településrendezési és Építési Követelmények) és a helyi építési szabályzatok szigorúan szabályozzák a kerítések kivitelezését, így érdemes alaposan tájékozódni a megvalósítás előtt.
Jogi előírások a kerítésépítésben
Elsőre talán egyszerűnek tűnhet egy kerítés megépítése, de rengeteg tényezőre kell figyelni. Már a kihívás ott kezdődik, hogy először papírra akarjuk vetni, hogy milyen magas legyen az építmény és pontosan hova kerüljön. Utána jöhet csak az alapanyag kiválasztása, amihez ideálisak lehetnek a Steelvent táblás kerítései.
Maga a tervezés és kivitelezés során kiemelten figyelembe kell venni a helyi és országos jogszabályokat. Számos előírás van, az építési engedély követelménye ugyan nem vonatkozik rá a legtöbb esetben, de az OTÉK és a helyi szabályzatok szigorú keretek közé szorítják a megvalósítást.
A jogi szabályozás tekintetében az Országos Településrendezési és Építési Követelmények (OTÉK) részletesen leírja a kerítések magasságát, anyagát, közterületre való nyílást, illetve a szomszédos telkekkel határos szakaszok kialakítását.
A helyi építési szabályzatok további korlátozásokat vezethetnek be. Különös tekintettel vannak a településképi értékek védelmére, a közbiztonságra és persze a környezetvédelemre. Továbbá figyelembe kell venni az esetlegesen fennálló telki szolgalmi jogokat, amelyek korlátozhatják a kerítés építésének a helyét és a módját is.
Műszaki szempontok, amikre érdemes figyelni
Ha a jogi szabályokkal tisztában vagyunk és a tervek mindenben megfelelnek ezeknek, akkor jöhet a következő nagy falat, a műszaki előírások. A kerítésnek megfelelő statikai stabilitással kell rendelkeznie, gondolunk itt elsősorban a szélterhelésre és a talajviszonyokra. Az alkalmazott anyagoknak ellenállóknak kell lenniük az időjárással szemben, továbbá harmonizálnia kell a környezettel.
A kivitelezés során pedig az építési technológiákra vonatkozó előírásokat is be kell tartani, hogy hosszú távon is biztonságos és esztétikus legyen az elkészült szerkezet. Vannak olyan tényezők is, amelyekre szintén figyelni kell. Ilyenek az ingatlanhatárok, hogy a kerítésnek teljes egészében a saját telken belül kell állnia.
A kapuknak befelé nyílónak kell lenniük és a közlekedést sem akadályozhatják. A magasságára vonatkozóan van egy maximális megengedett érték, de ez településenként változhat.
Hogyan válasszunk megfelelő kerítést?
A legjobb, ha olyan megoldást és alapanyagot keresünk, ami kiváló minőségű, időjárásálló és széles választékban áll rendelkezésre. Akár szakember segítségét is kikérhetjük a választásban és beszerzésben, de még a kivitelezésben is. Ma már könnyedén megtalálhatjuk azt a kialakítást, ami minden előírásnak és igénynek megfelel, és még az ingatlannal, a környezettel is harmonizál.